Karol Korzeniecki

Ekspert ds. sprzedaży nieruchomości, Doradca Roku 2016, Doradca Roku 2017, Super Agent

history-img
history-img
history-img

Jak trafiłeś do agencji PARTNERZY Nieruchomości?

Żona kazała mi wysłać CV (śmiech), ponieważ uznała, że mam predyspozycje do pracy w handlu. Przesłałem aplikację, przeszedłem pomyślnie rozmowy kwalifikacyjne i zostałem przyjęty.

Aktualnie jesteś w pierwszej trójce naszych najlepszych Agentów. Czy przed podjęciem pracy tutaj zajmowałeś się sprzedażą?

Nie. Moje pierwsze doświadczenia zawodowe związane były z bankowością. Potem pracowałem również w kilku trójmiejskich kancelariach komorniczych, ponieważ specjalizuje się w prawie egzekucyjnym.

Wiedza z zakresu prawa jest Ci pomocna?

Muszę przyznać, że tak. Wiedza z zakresu prawa, w tym również postępowania egzekucyjnego jest niezwykle przydatna, szczególnie przy sprzedaży nieruchomości z trudną sytuacją prawną (zadłużenia nieruchomości, etc.)


Czy praca w agencji PARTNERZY Nieruchomości umożliwiła Ci rozwój zawodowy?

Firma gwarantuje szkolenia, pomoc doświadczonych Agentów i przede wszystkim możliwość rozwoju zawodowego. Jak przychodziłem do firmy nie miałem doświadczenia w branży nieruchomości i sprzedaży, obecnie zaś jestem w czołówce Agentów i mam duże szanse na zdobycie tytułu Doradcy Roku.


Co oprócz możliwości rozwoju dała Ci praca w agencji Nieruchomości PARTNERZY?

Przede wszystkim zmianie uległa moja sytuacja finansowa. Jako pracownik kancelarii zarabiałem niewiele w stosunku do tego ile jestem w stanie zarobić jako Doradca ds. Nieruchomości. Dzięki wysokim zarobkom mogę pozwolić sobie na zagraniczne wycieczki z rodziną, czy zakup nowego auta. Co więcej praca tutaj wpłynęła na polepszenie moich relacji z rodziną - mam nienormowany czas pracy, a dzięki temu więcej czasu dla żony i córki.

Jesteś obecnie w czołówce najlepszych Agentów - jaki jest Twój przepis na sukces? Jakie rady i wskazówki możesz przekazać Agentom, którzy dopiero zaczynają?

Nowi agenci muszą wiedzieć, że nie jest to standardowa praca. Oprócz posiadania wiedzy z problematyki nieruchomości należy pracować nad swoimi umiejętnościami miękkimi. Najważniejszą z nich jest umiejętność sprzedaży. Ponadto nieodłączny kontakt z ludźmi jakimi są kupujący i sprzedający wymaga psychologicznego podejścia. Ilu jest ludzi, tyle jest sposobów rozwiązania problematycznych sytuacji, które powstają w czasie transakcji. Jaki jest mój przepis na sukces… przede wszystkim uporządkowanie, konsekwencja i sumienność w działaniu. Poza tym, żeby uniknąć wypalenia zawodowego, które zagraża przy bardzo intensywnej pracy przydatna jest umiejętność zdystansowania do pracy i zachowanie balansu między życiem zawodowym i prywatnym. Dla osiągnięcia sukcesu najważniejsze jest to, żeby lubić swoją pracę, czerpać z niej satysfakcję i widzieć szansę rozwoju.


Jakie masz dalsze plany zawodowe związane z firmą? Czy jest jeszcze jakieś marzenie na polu zawodowym, które chciałbyś spełnić?

Chciałbym poszerzać swoje kompetencje, realizować się w tym, co robię, a w przyszłości zostać Dyrektorem Zespołu i prowadzić swój zespół.

Wszelkie prawa zastrzeżone © partnerzy.pl 2017

Projekt brandapart

Na tej stronie używamy plików cookies.
Więcej informacji można przeczytać TUTAJ.